Mobilephoto – fotografia mobilna, mobilephotography

LG G6 vs Galaxy S7 foto porównanie

LG G6 vs Galaxy S7 foto porównanie

W sieci możemy znaleźć wiele “foto porównań” tegorocznych flagowców od LG i Samsunga, są to porównania bezpośrednie jak i z innymi flagowcami . Ja od siebie zrobiłem porównanie LG G6 z Samsungiem Galaxy S7. Najpierw trochę suchych parametrów:

ParametryLG G6Samsung Galaxy S7
SensorSony IMX258, 1/3.06", piksele 1.12 μmSony IMX260 lub Samsung ISOCELL
Parametry Głównej Kamery-13MPx
-f/1.8
-OIS
- AF z detekcją fazy
-kąt widzenia 71°
- 12MPx w technologi dualpixel
- f/1.7
1,4 µm pixeli,
- OIS
- AF z detekcją fazy
Szybkość wykonywania zdjęć
Źródło:PhoneArena
Zdjęcie tryb AUTO - 1.7 sekundy
Zdjęcie z HDR - 2.7 sekundy
Zdjęcie tryb AUTO - 1.5 sekundy
Zdjęcie z HDR - 1.6 sekundy
Dodatki Drugi aparat :
- Sensor Sony IMX258, 1/3.06", piksele 1.12 μm
-13MPx
-f/2.4
-1.12μm pixeli
-kąt widzenia 125°

Trochę o LG G6.

Zacznijmy od LG G6, gdzie dość dziwną sprawą jest, że producent zastosował dość stary sensor IMX258. Co ciekawe ten sam sensor możemy znaleźć w wielu tańszych smartfonach ze średniej półki. Na szczęście nie ma co zbytnio się martwić- zdjęcia są bardzo dobre, choć pewnie zastosowanie nowszego sensora dałoby dużo lepsze efekty. Moja ocena zdjęć jest subiektywna –  wiadomo każdemu pasuje coś innego :). Zdjęcia wykonywane przez LG G6 są naprawdę bardzo dobre. Ostrość, jasność, kolorystyka – wszystko jest na najwyższym poziomie. Ja znalazłem dwa minusy. Pierwszy to to, że jest wolniejszy od S7/S8, a drugi to   widoczne zaszumienie na zdjęciach. Mowa o zdjęciach wykonywanych w dobrych warunkach oświetleniowych jak i zdjęciach wykonywanych w ciemnych sceneriach. Najciekawsze jest to, że nie jest to regułą. Poniżej zamieszczam dla przykładu zdjęcie w powiększeniu. Jednak nie zapominajmy o drugim szerokokątnym aparacie, który naprawdę jest rewelacyjny. Może brakuje autofocus’a i optycznej stabilizacji, może mógłby mieć tak jasną przesłonę jak główny aparat – pamiętajmy jednak, że dostajemy ten dodatkowy aparat w standardzie  i wszystkie te “może” znikają gdy zobaczymy jakie zdjęcia on wykonuje.

Jak wcześniej pisałem – na poniższym zdjęciu ( w przybliżeniu ) widoczne zaszumienie na gzymsie w przypadku LG G6. Zdjęcie wykonano w słoneczny dzień.

Czy Samsung Galaxy S7 daje radę??

Samsung Galaxy S7 to zeszłoroczny flagowiec wyposażony w jeden z najlepszych aparatów na rynku mobilnym. W moim modelu zamontowany był sensor od Samsunga. Już wcześniej pisałem podczas innego porównania “Największą zaletą aparatu jest to jak momentalnie robi zdjęcia (bez błędów w ostrzeniu) zarówno w dobrych jak i słabych warunkach oświetleniowych. Do jego wad zaliczyłbym czasem zbyt nienaturalne przeciąganie kontrastów tonalnych na zdjęciach czy problem zbyt dużej ilości światła wpadającej do obiektywu – zdjęcia są delikatnie za mgłą”. W zdjęciach nocnych można zauważyć, że kolorystyka zdjęć wpada w żółty i czerwony. Zastanowiło mnie skąd akurat taka kolorystyka zdjęć. Po małym teście okazało się, że aparat dziwnie dobiera balans bieli – gdy w obszarze aparatu ( dość blisko ) znajduje się lampa uliczna, a dokładniej światło, które z niej “pada”, z automatu zdjęcie robi się bardziej czerwone. Gdy tylko światło z latarni  nie jest w obszarze wykonywanego zdjęcia – jest dużo lepiej. Już kiedyś w dość ponury, zimowy dzień balans bieli zachował się bardzo dziwnie. Wtedy miałem przy sobie S7 i LG G5 – klimat zdjęcia wyszedł bardzo fajnie. Jednak zdjęcie z Samsunga S7 wyszło niebieskie gdy w obszarze aparatu był zaśnieżony krajobraz. Poniżej prezentuję omawiane sytuacje. Mimo wszystko nie wiem czemu tak zachowuje się aparat.

Poniżej widać to o czym przed chwilą wspomniałem:  zdjęcie po lewej ma czerwoną kolorystykę przez oświetlenie z najbliższej latarni ulicznej, zdjęcie obok, gdy aparat był opuszczony w dół, tak aby nie łapał oświetlenia z latarni. Jak widać taki mały zabieg a zdjęcie wygląda dużo lepiej, od ostrości po kolorystykę.

Zdjęcia wykonane jedno po drugim, na pierwszym – w całym “kadrze” znalazł się zaśnieżony krajobraz,  na drugim – pomiar światła brany był z ogrodzenia widocznego w prawej części kadru.

 

A tu mamy zdjęcie z tego samego miejsca lecz z LG G5 (szeroki kąt) + lekki HDR

PODSUMOWANIE

O samo podsumowanie poprosiłem znajomego fotografa z “górnej półki” mowa o Rafał Rudnik Fotografia oraz Prettygraphy.

Cytując jego słowa:

“Podsumowując, o ile same sensory zachowują się w dość podobny sposób w rożnych warunkach oświetleniowych (pomijając mała wpadkę z szumem LG na gzymsie budynku), to już oprogramowanie procesora obrazu działa trochę inaczej. Jak już wspominałem S7 wykazuje tendencje do dużego ocieplania obrazu przy fotografowaniu nocnych scenerii oświetlonych latarniami. Jeśli chodzi o LG, to wyraźnie obrazek wyjściowy jest inny. Kolory zazwyczaj są żywsze i jest bardziej kontrastowo, co może sprawiać wrażenie przyjemniejszego w odbiorze. Czasem jednak, pojawiają się przerysowania kolorów (jak w zdjęciu parówek) gdzie kolory są wręcz nienaturalnie podbite. Da się także zauważyć, różnice w optyce. Zdjęcia z LG są wyraźnie mniej mydlane niż S7. Najbardziej widać to przy zdjęciach w trudnych warunkach oświetleniowych.”

Poniżej mamy zdjęcia  z obydwu smartfonów . Z lewej mamy LG G6 a z prawej Samsunga Galaxy S7, na końcu porównania zamieszczam link do zdjęć w pełnej rozdzielczości.

LG G6
SGS 7