Mobilephoto – fotografia mobilna, mobilephotography

Huawei P20 Pro vs Google Pixel 2 XL – foto porównanie

Huawei P20 Pro vs Google Pixel 2 XL – foto porównanie

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Po dłuższej przerwie znalazłem chwilę na dość ciekawe porównanie aparatów w dwóch smarfotnach, mowa o Google Pixel 2 XL oraz Huawei P20 Pro. Obydwa smartfony szczycą się doskonałą jakością zdjęć zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. Huawei P20 Pro w standardzie był wyposażony w tryb nocny, a Google Pixel 2XL otrzymał go całkiem niedawno. Telefony można kupić w podobnych cenach – choć Pixela 2 XL można wyrwać trochę taniej. Najciekawszą sprawą jest to, że Huawei P20 Pro został wyposażony w 3 obiektywy, a Google Pixel 2 XL tylko w jeden. Jak przekłada się to na jakość zdjęć – ostrość, kolorystykę oraz szybkość wykonywania o tym dowiecie się po przeczytaniu tego materiału.

Zestawienie informacji na temat aparatów:

Google Pixel 2XLHuawei P20 Pro
Sensor głównej
kamery
Sony IMX362Sony IMX600
Główny Aparat
– 12,2 Mpx
Wielkość przysłony: f/1.8
Rozmiar sensora kamery: 1/2.6″”
Rozmiar piksela: 1.4 μm
HDR+ processing
Dual pixel
– 40 Mpx
Wielkość przysłony: f/1.8
Rozmiar sensora kamery: 1/7.8″”
Rozmiar piksela: 1.55 μm
HDR+ processing
Dual pixel
Szybkość
wykonywania zdjęć
Źródło:PhoneArena
Auto: 0,951s
HDR: 0.918 s
Auto: 1.6s
HDR: 1.7 s
InneBrakDrugi Aparat ( czarno biały):
– 20 Mpx
Wielkość przysłony: f/1.6
Rozmiar sensora kamery: 1/2.7″
Rozmiar piksela: 1 μm


Trzeci Aparat (zoom):
8 Mpx
Wielkość przysłony: f/2.4
Rozmiar sensora kamery: 1/3″
Rozmiar piksela: 1.55 μm
3x Optyczny Zoom

Zdjęcia wykonane w ciągu dnia.

Zdjęcia wykonane były w trybie auto bez włączonego trybu Ai (sztuczna inteligencja) w Huawei oraz na domyślnej rozdzielczości w obydwu smartfonach. Przy wykonywaniu zdjęć można praktycznie od samego początku zauważyć, iż Google Pixel 2 XL “robi” zdjęcia szybciej i trafniej. Robiąc zdjęcie Google Pixel 2XL mamy “wrażenie” pewności co do wykonanego zdjęcia. Zdjęcia są naprawdę ostre i posiadają naturalną kolorystykę. Kontrast tonalny na zdjęciach robi niesamowite wrażenie. Sam na początku sceptycznie podchodziłem do aparatu w tym modelu jednak po kilku pierwszych zdjęciach chyba każdy stwierdzi, że mimo jednego obiektywu aparatu jest naprawdę bardzo dobrze.

Huawei P20 Pro używam już dłuższy czas jako głównego telefonu i od ostatnich kilku poprawek i aktualizacji mam wrażenie, że gorzej wykonuje zdjęcia. Głównie chodzi o ich ostrość, a mianowicie w dobrych warunkach oświetleniowych tzn. z dużą ilością światła na 10 zdjęć 8 jest ostrych. Im mniej światła tym wygląda to gorzej – dość często pojawia się komunikat – Wyostrzanie zdjęcia ustabilizuj telefon. Co najciekawsze nie jest to regułą bo bez problemów potrafi zrobić mega ostre zdjęcie w gorszych warunkach i bez specjalnej stabilizacji. Wcześniej tego problemu nie zauważyłem. Pytanie tylko czy to wina  ostatnich aktualizacji. Często pomaga na jakiś czas oczywiście czyszczenia danych i pamięci podręcznej aplikacji Aparatu. Tyle na temat szybkości i ostrości zdjęć

Co do zdjęć wykonywanych w trakcie dnia z dobrym oświetleniem można ocenić je na tym podobnym poziomie.

 

Z lewej Google Pixel 2 XL z prawej Huawei P20 Pro

Pixel2XL2_53rhdr
Pixel2XL2_55cof
Pixel2XL2_19cof
Pixel2XL2_15cof
Pixel2XL2_14cof
Pixel2XL2_8rhdr
Pixel2XL2_5rhdr
Pixel2XL_80cof
Pixel2XL_148cof
Pixel2XL_145cof
Pixel2XL_127cof
Pixel2XL_118cof
Pixel2XL_72cof

Zdjęcia wykonane przy sztucznym/słabym oświetleniu.

Poniżej zdjęcia  przy sztucznym oświetleniu pokazują to co pisałem na samym początku – Pixel 2 XL lepiej radzi sobie z sztucznym oświetleniem odpowiednio dobierając kolorystykę oraz ostrość na fotografiach. Niestety Huawei P20 Pro dość słabo radzi sobie z balansem bieli (zdjęcia wpadają w czerwień) gdy ma sztuczne oświetlenie a dodatkowo nie zawsze trafi z ostrością na zdjęciach. ( jak pisałem problem pojawił się po kilku aktualizacjach )

 

Pixel2XL2_42nfd
Pixel2XL2_31cof
Pixel2XL2_23cof
Pixel2_a12mde

Zdjęcia w trybie portretu.

Porównałem tryby portretowe i jak widać na zdjęciach tryb portretowy to majstersztyk w Google Pixel 2 XL trochę gorzej jest w przypadku Huawei P20 Pro – choć  gdy mamy odpowiednią ilość światła jest bardzo dobrze.Dużym plusem Huawei P20 pro jest rozmywanie tła gdzie robi to po prostu lepiej od Pixel 2 XL. Za to Pixel 2 XL znowu może pochwalić się wzorową ostrością oraz kolorystyką. Postaram się dodać zdjęcia zrobione w bardzo dobrym świetle mam kilka takich ale osoby na nich nie bardzo godzą się na publikację 🙂

 

Pixel2XL2_37btroz
Pixel2XL_20btr
Pixel2XL2_35cof
Pixel2XL2_49mde

Zdjęcia w trybie nocnym

Dla przykładu zdjęcie w automacie bez trybu nocnego. Widać, że Huawei w tym przypadku jest lepszy od Google Pixel 2 XL.

 

Pixel2XL_16rhdr

Tryb nocny jako pierwszy pojawił się wraz z Huawei P20 Pro i tak naprawdę wyznaczył kierunek fotografii mobilnej. Mało, który smartfon potrafi wykonać tak dobre zdjęcia nocne. Co do trybu nocnego w Google Pixel 2 XL to spodziewałem się, że będzie gorzej. Pamiętajmy, iż dopiero nowszy model od Googla a dokładniej Pixel 3 otrzymał tą opcję w aparacie. Po jakimś czasie tryb nocny trafił do starszego modelu Google Pixela 2 XL. Mimo tego jest naprawdę bardzo dobrze. Na zdjęciach poniżej widać , że nie ma jednego wygranego tego zestawienia. Zarówno Huawei P20 pro jak i Google Pixel 2 XL wypada bardzo dobrze. Huawei robi jaśniejsze zdjęcia ale brakuje odpowiedniej kolorystyki, gdzie Pixel 2XL ma ładnie kolorystyczne zdjęcia  (może zbyt kolorowe) ale brakuje odpowiedniej jasności a czasem ostrości (zdjęcia wydają się zbyt “miękkie”).
Poniżej przykładowe zdjęcia:

 

Pixel2XL_99rbsh
Pixel2XL_46rbsh
Pixel2XL2_44bsh
Pixel2XL_121rbsh
Pixel2XL_64rbsh
Pixel2XL_61rbsh
Pixel2XL_57rbsh
Pixel2XL_17bsh
Pixel2XL_115rbsh

PODSUMOWANIE

Porównując zdjęcia z obydwu testowanych smartfonów ciężko wybrać będzie jednoznacznie model, który nam przypasuje pod względem fotografii. Bo nie ma znaczenia, który model wybierzemy i tak będziemy zadowoleni. Dodatkowym plusem Huawei P20 Pro będzie to, że ma trzy obiektywy dzięki, którym możemy wykonać zdjęcie w kolorach czerni i bieli oraz skorzystać z 3 krotnego zoom-u optycznego. Główna matryca w Huawei pozwoli nam na wykonanie zdjęcia do 40Mpx gdzie Goole Pixel 2XL ma max na 12Mpx. Co do Google Pixel 2 XL mamy dwa plusy, ostrość zdjęć i ich kolorystyka. Ja nadal nie mogę wyjść z podziwu jak wiele wyciągnięto z tego pojedynczego oczka aparatu.

LINK do zdjęć w pełnej rozdzielczości