Mobilephoto – fotografia mobilna, mobilephotography

LG V30 vs Samsung Galaxy S8 foto porównanie

LG V30 vs Samsung Galaxy S8 foto porównanie

Z każdym pojawieniem się nowego flagowca zastanawiamy się, który robi lepsze zdjęcia. Dziś porównanie zdjęcia z LG V30 oraz Samsunga Galaxy S8.

Witam po dłuższej przerwie 🙂 W ostatnim czasie brakowało czasu by cokolwiek napisać na Blogu. Liczę na to, że 2018 rok pozwoli na częstsze pojawianie się wpisów. Na dziś przygotowałem porównanie aparatów w dwóch modelach, a dokładniej Samsungu Galaxy S8 oraz LG V30. Jak zawsze, tak i tym razem piszę, że to co przeczytacie poniżej jest moją i tylko moją subiektywną opinią. Nie preferuję “tekstów sponsorowanych”. Dla mnie test, jakakolwiek recenzja czy  porównanie takie jak to –  powinny być 100% opinią recenzenta. Temat, który dziś poruszam to: który ze smartfonów robi lepsze zdjęcia – według mnie. Oczywiście cały materiał będzie opierał się na zdjęciach wykonanych  w  tych samych warunkach i praktycznie w tym samym momencie.

Na początek trochę cyferek:

LG V30Samsung Galaxy S8
SensorSony IMX351S5K2L2 ISOCELL
Główny Aparat
- 16 Mpx
Wielkość przysłony: F 1.6
Rozmiar sensora kamery: 1/3.09"
Rozmiar piksela: 1 μm
- 12 Mpx
Wielkość przysłony: F 1.7
Rozmiar sensora kamery: 1/2.55"
Rozmiar piksela : 1.4 μm
Szybkość wykonywania zdjęć
Źródło:PhoneArena
Auto: 1.6s
HDR: 2.15 s
Auto: 1.2 s
HDR: 1.3 s
InneDrugi Aparat:
13 Mpx
Szerokokątny 120
Wielkość przysłony: F1.9

Zacznijmy od Samsunga Galaxy S8

W 2017 roku dostajemy ulepszoną wersję aparatu z Galaxy S7, który trafia do  Samsunga Galaxy S8. Czyli dostajemy – 12 Mpx obiektyw o przysłonie F 1.7 oraz technologię znaną z poprzednika czyli DualPixel. Technologia ta pozwala na dokładniejsze i szybsze ostrzenie fotografowanych obiektów.  Czy w takim razie coś się zmieniło?  Tu poprawę widać głównie na zdjęciach “nocnych”. W Galaxy S8 zdjęcia nie są już tak czerwone jak to było w przypadku  Galaxy  S7. Jest duża różnica oczywiście na plus – przynajmniej w egzemplarzach, które ja testowałem. 

Standardowo dla Samsunga dostajemy dwie matryce Sony IMX333 oraz ISOCELL S5K2L2 – po raz kolejny trafiła mi się ta druga. Teoretycznie nie ma różnic na zdjęciach z tych matryc co najwyżej delikatne różnice w kolorystyce.  Zdjęcia wykonywane flagowcem od Samsunga wykonywane są bardzo szybko i trafnie. Tu Samsung króluje nad innymi flagowcami (no może Pixel-e od Google robią to szybciej). Jest to chyba jedna z największych zalet tegorocznych aparatów z serii S i Note. Nie musimy się martwić o warunki oświetleniowe – szybkość autofocusa jest rewelacyjna co przykłada się na bardzo dobre zdjęcia, nie tylko  w dobrych warunkach oświetleniowych. Nocne zdjęcia z małą ilością światła nie są problemem. W większości zdjęć jakie zrobimy tym smartfonem będzie dokładnie takie jak chcemy – czyli ostre z dużą ilością szegółów:). Jedna rzecz jaka nie każdemu może pasować to kolorystyka zdjęć z Samsunga, a dokładniej – zdjęcia są „cieplejsze” niż w większości smartfonów – ale o gustach się nie dyskutuje :). Tyle na temat Galaxy S8 ode mnie, reszta to same zdjęcia 🙂

Teraz trochę o LG V30

LG jako pierwsze zaprezentowało najjaśniejszy szklany obiektyw o przysłonie F1.6, który nazwało crystal clear. Zastosowana technologia ma poprawiać wykonywanie zdjęć w słanym oświetleniu.  Czy zastosowana technologia przekłada się na lepsze zdjęcia ?? O tym przekonacie się czytając to porównanie. Niestety podobnie jak w G6 mamy matrycę, która zazwyczaj montowana jest w smartfonach ze średniej półki, a nie w flagowych modelach w przypadku LG V30 jest to matryca od Sony  IMX351.  Czemu LG w 2017 roku zdecydowało się na taki zabieg w swoich flagowych smartfonach ciężko powiedzieć. Markę LG  znam bardzo dobrze począwszy od modelu LG Optimus G przez modele G2, G2 mini, G3, G4,G5 aż po G6 i V30. Z tych modeli nawet poczciwy LG G4 dostał jedną z najlepszych matryc jak na tamte czasy, a obecnie  robi naprawdę dobre zdjęcia.

Jednak  dziś mowa o najlepszym smartfonie od LG czyli LG V30, mam go już kawałek czasu i wykonałem nim chyba z 3 tyś zdjęć 🙂 Jedno co mogę stwierdzić, że w nocy jak i w ciągu dnia robi  bardzo dobre zdjęcia. Zdjęcia mają bardziej naturalne kolory w porównaniu do tych z S8. Jednak wykonywanie zdjęć i łapanie ostrości trwa trochę dłużej niż w przypadku S8. Wiadomo, że każdy wyciąga smatfona  i robi zdjęcie i im krócej to trwa tym lepiej – jednak w słabych warunkach oświetleniowych warto poświęcić tą sekundę więcej aby zdjęcie “wyszło” lepsze i ostrzejsze – jak w przypadku LG V30. Kolorystyka i jasność zdjęć nocnych również jest bardziej naturalna w V30. Zdjęcia nie są aż tak jasne jak w Galaxy S8 – gdzie  zdjęcia  często są jaśniejsze niż faktyczna sceneria – zresztą podobnie jak to miało miejsce w Galaxy S7.

Dziwną sprawą w LG jest to, iż przed zrobieniem zdjęcia patrząc na ekran – “podgląd” nie wygląda najlepiej. Natomiast po zrobieniu zdjęcia wygląda ono bardzo dobrze. Jakość wykonywanych zdjęć stoi na bardzo wysokim poziomie i każdy będzie zadowolony.

 

Podsumowanie

O zastosowanych technologiach w aparatach w LG jak i Samsungu nie będę się rozpisywał z uwagi, iż dla zainteresowanych tematem nie będzie problemem dowiedzenie się tego, a dla zwykłego śmiertelnika, do którego ten tekst ma trafić, jest to nie istotne. Aparat ma robić dobre zdjęcia i tyle 🙂 Celowo również pominąłem kwestię nagrywania filmów wideo – choć LG V30 robi to rewelacyjnie – z uwagi, iż ma być to czyste porównanie foto. Zapytacie, to który smartfon robi lepsze zdjęcia? Mi osobiście ciężko jest wybrać tego lepszego. Czemu? Według mnie stoją na równi – jeden jak i drugi ma swoje wady i zalety, jednym i drugim zrobisz dobre zdjęcie, czasem lepiej zrobi to S8, a czasem LG V30. Plusem dla Galaxy S8 jest szybkość ostrzenia i wykonywania zdjęć, a u LG V30 naturalnie odwzorowane kolory oraz szeroki kąt, który potrafi uzależnić 🙂

Poniżej porównanie zdjęć z lewej LG V30 z prawej Samsung Galaxy S8. Starałem się wykonać jak najwięcej zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych, bo tu widać różnicę między aparatami. W ciągu dnia zdjęcia z LG V30 jak i Samsunga Galaxy S8 są bardzo dobre.Zdjęcia zmniejszone aby nie było problemów z ładowaniem zdjęć. Oryginały zdjęć w pełnej rozdzielczości.