Mobilephoto – fotografia mobilna, mobilephotography

Huawei Mate 10 Pro vs LG V30 – porównanie aparatów

Huawei Mate 10 Pro vs LG V30 – porównanie aparatów

Po ostatnim porównaniu LG V30 z Samsungiem S8 dostałem sporo zapytań o porównanie LG V30 z Huawei Mate 10 Pro. Jak tylko udało mi się załatwić sprzęt zabrałem się do roboty. Jak zawsze porównanie jest moją subiektywna opinią, a urządzenia do testów załatwiałem na własną rękę. Porównań tych dwóch modeli w internecie znajdziemy dość sporo jednak postanowiłem sam to sprawdzić z uwagi iż opinie były różne.

Standardowo zaczynamy porównanie od zestawienia sprzętu:

LG V30Huawei Mate 10 Pro
SensorSony IMX351Główny Sony IMX386
Drugi Sony IMX350

Główny Aparat
– 16 Mpx
Wielkość przysłony: f/1.6
Rozmiar sensora kamery: 1/3.09″
Rozmiar piksela: 1 μm
OIS
– 12 Mpx RGB
Wielkość przysłony: f/1.6
Rozmiar sensora kamery: 1/2.9″
Rozmiar piksela: 1,25 μm
OIS
Szybkość wykonywania zdjęć
Źródło:PhoneArena
Auto: 1.6s
HDR: 2.15 s
Auto: 1.5 s
HDR: 1.6 s
InneDrugi Aparat:
13 Mpx
Szerokokątny 120
Wielkość przysłony: f/1.9
Drugi Aparat:
20 MPx
Czarno-biały
2x Zoom
Wielkość przysłony f/1.6

Trochę o Huawei Mate 10 Pro.

Najlepszy z obecnych smartfonów marki Huawei. Ma dwa bardzo jasne obiektywy jeden standardowy RGB,  drugi czarno biały – z 2 krotnym bezstratnym zoomem. Zdjęcia były robione głównym aparatem w celu “równych” szans. Wykonującą zdjęcia widać różnicę w szybkości wykonywania zdjęć. Mimo iż zawarte w  tabeli czasy z serwisu Phonearena nie różnią się zbyt dużo to w rzeczywistości “widać” różnicę. Huawei Mate 10 Pro wykonuje zdjęcia bardzo szybko może nawet tak szybko jak jak flagowe modele Samsung-a. Przy czym tu z ostrością trafiamy gdy wykonujemy zdjęcia w bardzo dobrych warunkach oświetleniowych. Gdy robi się ciemniej szybkość wykonywanych zdjęć się nie zmienia się zbytnio ale ostrość i szczegółowość zdjęć, oraz trafność autofocus-a już tak. Huawei Mate 10 Pro wykonuje zdjęcia nierówno w większości zdjęcia wychodzą ostre i szczegółowe aby zaraz zrobić zdjęcia z nietrafionym autofocusem oraz małą ilością szczegółów czy rozmyte. Plusem jest to że, zdjęcia w 90% mają dobrą naturalną kolorystykę, oraz  bardzo dobrą rozpiętością tonalną.

Co do zdjęć nocnych, te z Huawei Mate 10 Pro mają podobną przypadłość jak Samsung Galaxy S7 czyli zdjęcia utrzymane są w tonacji czerwonej – balans bieli dość dziwnie się zachowuje. Zastosowana przez Huawei  “sztuczna inteligencja” która, ma za zadanie rozpoznawać fotografowane obiekty i dobierać odpowiednie ustawienia do zastanych warunków – mnie nie przekonuje. Następną sprawą jest rozdzielczość zdjęć. Następną sprawa jest automatyczna zmiana rozdzielczości przez oprogramowanie – zdjęcia są w różnej rozdzielczości od 20Mpx do 12Mpx. Nawet gdy ustawimy rozdzielczość na 20Mpx, nie mamy pewności że takiej wielkości będzie zdjęcie. Na koniec mogę napisać, że bardzo przyjemnie użytkuje się aparatu w Huawei, którym często wykonamy bardzo klimatyczną fotografię ( nawet bez HDR ), co przypomina mi dlaczego dość długo użytkowałem Huawei P9. Mimo wszystko można spokojnie ocenić że zdjęcia z Huawei Mate 10 pro to ścisła czołówka czego nie można powiedzieć o nagrywaniu wideo – największym minusem jest brak stabilizacji co przekłada się na drgające wideo.

Nie będę na nowo pisał o LG V30 tylko zacytuję wpis z poprzedniego porównania:

LG jako pierwsze zaprezentowało najjaśniejszy szklany obiektyw o przysłonie F1.6, który nazwało crystal clear. Zastosowana technologia ma poprawiać wykonywanie zdjęć w słabym oświetleniu.  Czy zastosowana technologia przekłada się na lepsze zdjęcia ?? O tym przekonacie się czytając to porównanie. Niestety podobnie jak w G6 mamy matrycę, która zazwyczaj montowana jest w smartfonach ze średniej półki, a nie w flagowych modelach.W przypadku LG V30 jest to matryca od Sony  IMX351.  Czemu LG w 2017 roku zdecydowało się na taki zabieg w swoich flagowych smartfonach ciężko powiedzieć. Markę LG  znam bardzo dobrze począwszy od modelu LG Optimus G przez modele G2, G2 mini, G3, G4,G5 aż po G6 i V30. Z tych modeli nawet poczciwy LG G4 dostał jedną z najlepszych matryc jak na tamte czasy, a obecnie  robi naprawdę dobre zdjęcia.Na koniec jedna dziwną sprawą w LG jest to iż przed zrobieniem zdjęcia patrząc na ekran – “podgląd” nie wygląda najlepiej. Jest to trochę mylące. Natomiast po zrobieniu zdjęcia, wygląda ono bardzo dobrze.

Podsumowanie

Po wykonaniu tysięcy zdjęć oraz porównaniu ich ze zdjęciami czy to Samsunga Galaxy S8 czy Huawei Mate 10 Pro można, też dojść do wniosku, że każdy z wymienionych smartfonów zrobi zarówno bardzo dobre zdjęcia jak i zdarzą się kiepskie “strzały”. Każdy ma swoje plusy i minusy nie ma tu wygranych i przegranych. LG V30 użytkuję już jakiś czas i mogę powiedzieć jedno – największą bolączką i minusem  aparatu w LG V30 jest czas wykonywania zdjęć oraz zastosowanie matrycy ze średniej półki. Za to największym plusem szczegółowość zdjęć oraz naturalne odwzorowanie kolorów na większości zdjęć. Nie zapominajmy o szerokim kącie oraz najlepszej kolorystyce zdjęć nocnych w porównaniu do S8 i Mate 10 Pro.

Huawei Mate 10 Pro jest porządnym sprzętem do fotografowania. Celowo nie pisałem wcześniej o drugim obiektywie i zdjęciach czarno-białych z uwagi iż nie robiłem tego również przy LG V30 i szerokim kącie. Dużym plusem w Huawei Mate 10 Pro są fotki czarno białe mają bardzo dużą dynamikę i masę szczegółów. Jak wcześniej pisałem, plusem Mate 10 pro jest bardzo szybki proces ostrzenia i wykonania zdjęcia oraz rozpiętość tonalna – mowa o fotografiach z obiektywu kolorowego :). W nocy, mimo, ze zdjęcia mają dużą ilość szczegółów i cechują się odpowiednią ekspozycją to jedyne co im doskwiera to czerwone zabarwienie zdjęć. Teraz trochę tego co na minus, a dokładniej różna rozdzielczość zdjęć czy wykonywanie zdjęć w tych samych warunkach z nie trafioną ostrością.

Na sam koniec, pozostaje pytanie, który aparat jest lepszy. Czy ten z LG V30 czy ten z Huawei Mate 10 Pro? Mi osobiście też ciężko wybrać. Gdybym stał przed wyborem między LG V30 a Mate 10 Pro wziąłbym pod uwagę nie tylko aspekt samego aparatu, ale tu nie o tym mowa 🙂  Jak już nie raz pisałem, każdy ma swoje plusy i minusy, ale tu postawiłbym na LG V30 – za szeroki kąt , ostrość zdjęć i odpowiednie odwzorowanie kolorów  w zdjęciach nocnych ( choć zdjęcia utrzymane są w tonacji zielonej) . Wiem że ten wybór nie dla każdego będzie dobry dlatego polecam obydwa modele jako fotograficzne smartfony 🙂 A wybór który dla kogo pozostawiam WAM.

 

Poniżej przykład zdjęć, które zrobiłem praktycznie już przed publikacją tego porównania.  Zdjęcia z daleka wyglądają OK, ale po przybliżeniu widać różnicę w ostrości zdjęć między LG V30 a Huawei Mate 10 Pro. Jak wcześniej pisałem nie jest to regułą – co najgorsze na ekranie telefonu wygląda ok a po przerzuceniu na większy ekran już nie.

Widać to na poniższym porównaniu  z  LG V30 – zdjęci zrobione Huawei Mate 10 Pro w słoneczny dzień jednak brakuje sporo szczegółów na zdjęciu za to nie przepalił nieba ( zdjęcie w pełnej rozdz. wrzucam do pobrania ).

Jak widać na poniższym porównaniu Huawei Mate 10 Pro prawej potrafi dobrze wyostrzyć zdjęcie.

 

Poniżej porównanie zdjęć ( zdjęcia zmniejszone w celu szybszego ładowania).

Na samym końcu zamieszczam link do zdjęć w pełnej rozdzielczości.

Zdjęcia w pełnej rozdzielczości TU

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments